Пн-Пт: с 9:00 до 18:00

(044) 290-43-57

(044) 290-41-75

Радіозв'язок для армії тактичного рівня

Гостре питання як забезпечити українську армію надійної радіозв'язком, так і залишився поки не вирішеним. До сих пір на просторах Інтернету і не тільки, ведуться дискусії про вибір засобів і систем військової радіозв'язку, що не привели до якогось логічного висновку. Через що на сьогоднішній день спостерігається картина, коли з обладнання для радіозв'язку армії роблять загальну «звалище» різних несумісних стандартів зв'язку, витрачаються, «відмиваються» бюджетні гроші на непотрібне, не підходящий обладнання для радіозв'язку збройних сил і інших державних силових структур.

Як результат, відсутнє належне управління діями підрозділів і навіть гинуть військовослужбовці. Скільки історій можна прочитати і почути, коли нестача оперативного зв'язку коштувала життя українським бійцям на передовій АТО.

Також через несумісність різних стандартів, відсутній зв'язок між родами військ, а значить і немає координації дій.

Всі експерти сходяться на думці в необхідності побудови військової мобільної мережі радіозв'язку, але «державний апарат» так і не зміг правильно сформулювати і оформити єдину концепцію.

Компанія «МКТ-КОМЮНІКЕЙШН» винесла на розгляд проект системи радіозв'язку на основі стандарту TETRA і на сьогоднішній день розпочала реалізацію в деяких підрозділах армії.

Розглянемо ключові переваги з точки зору завдання організації оперативного радіозв'язку в тактичному ланці управління, чому саме TETRA:

  • TETRA - відкритий стандарт, а значить обладнання різних виробників сумісно, користувач не прив'язаний до якої-небудь певної фірмі, марці, бренду.
  • Сумісність з усіма існуючими стандартами радіозв'язку, можна здійснювати зв'язок з уже використовуваними аналоговими, DMR радіостанціями і навіть мобільними і стаціонарними телефонами. Що є важливим аргументом в обставинах, що склалися.
  • Висока безпека: аутентифікація, як абонентів, так і інфраструктури (базового обладнання); шифрування радіоканалу; забезпечення секретності параметрів радіостанцій.

Що ж ховається за цими незрозумілими словами? Що таке шифрування думаю всім і так зрозуміло. Але давайте розглянемо найпростішу ситуацію, коли до несанкціонованого користувачеві потрапила одна з рацій бійців, що є не такою вже рідкісною ситуацією.

Переваги:

  • Розподіл прав доступу. У кожної рації є свій рівень доступу до загального ресурсу мережі. Тобто командири ведуть радіопереговори в своїй групі і рядові бійці жодним чином не можуть їх прослухати. Тобто, отримавши доступ до рації бійця, ми можемо дізнатися тільки накази віддаються бійцям, і спілкування між бійцями однієї групи.
  • Дистанційне блокування абонентської радіостанції при виявленні пропажі. 
  • Зміна ключів по ефіру (Over The Air Re-keying, OTAR)
  • Можливість визначення місця розташування рації бійця з командного центру. До багатьох моделі вбудований GPS-приймач.

Жодна з використовуваних сьогодні в умовах проведення АТО систем зв'язку на даний момент не може в сукупності запропонувати такого функціоналу крім вищевикладеної.

Розглянемо схему організації радіозв'язку, запропоновану фірмою MKT- КОМЮНІКЕЙШН:

У базову екіпіровку кожного бійця входить портативна персональна рація. Сигнал з неї надходить на мобільний базову станцію, або при її відсутності безпосередньо з рації на рацію. Зв'язок між базовими станціями здійснюється через супутникові канали.

При виході із зони покриття базової станції, для розширення зони і збільшення дальності, використовується спеціальний комплект радіообладнання «Кейс» або «Рюкзак». Також «Рюкзак» позиціонується як армійська ранцева радіостанція для підрозділу.
  • Радіозв'язок для армії тактичного рівня